місто Олександрія
Головна адміністративна споруда міста

Головна адміністративна споруда міста

Місто Олександрія

Місто лежить у межиріччі Інгульця і Березівки, майже в центрі України. У 1746 р. стара россійская карта фіксує на місці сучасного міста козацький зимівник Усівка (Вусівку), заснований запорожцем Усом. В 1755 р. сюди приїжджають вихідці з Сербії, які перейменовують Усівка в Бечею (Бечу), – за назвою їх рідного міста. На місці зимівника зводиться фортеця, покликана захищати ці землі від татарських набігів. У її гарнізоні служать не тільки українці і росіяни, а й болгари, румуни, хорвати, серби. Згодом більшість їх асимілювалася серед місцевого населення. А вже в 1784 р. з’являється сучасна назва поселення. Щоправда, контраст між звучною ім’ям і селом, яким була на той час Олександрія, був завеликий. Лише коли через поселення пройшла залізниця в 1869 р., заштатні сільце, де люди займалися вирощуванням худоби та баштанних культур, перетворилося у справжнє місто. Він стояв на перехресті торговельних шляхів з Одеси і Петербурга, з Криму і новоросійських земель.

На початку XX століття тут почали видобувати буре вугілля, хоча справжній розквіт вугледобувної галузі припав вже на радянські часи. І зараз Олександрія – шахтарське місто (10 підприємств з видобутку бурого вугілля), а також місто машинобудівників.

У 1919 році Олександрія була центром повстання отамана Григор’єва.

alex1

З Олександрією пов’язані долі козацького філософа Семена Климовського (автора пісні «Їхав козак за Дунай»), декабристів Івана Сухінова та Олександра Пестова, славіста Дмитра Чижевського, актора Гната Юра, письменника і драматурга В. Білль-Білоцерківського, художника Б. Йогансона. Тут народився льотчик-космонавт Леонід Попов.

У місті працюють Державний краєзнавчий музей, Державний музей Миру, дитяча філармонія.

Райони міста

  • Бадина. Офіційна назва району – Новофіліпповка. Населення Новофіліпповкі – близько 5 тисяч чоловік. Приватний сектор. Недалеко сосновий ліс та річка Інгулець
  • Перемога. Приватний сектор і багатоповерхові будинки, це дуже спокійний район міста. Недалеко знаходиться унікальна гоночна траса Вербова Лоза, де проводяться міжнародні змагання авто-і мотогонщиків, а також гонки на виживання. На території району розташований стадіон “Олімп” та дві школи 10 і 13.
  • 14 район (колишній міркорайон “Радянський”) Приватний сектор, спокійний район. На території району розташований колишній цегельний завод а також школа № 6. Головна вулиця – Радянська а також Гайдара і Нижче-Польова. Поруч протікає річка Інгулець, на іншому березі якої розташований стадіон “Ніка”. Тут же знаходиться ретранслятор перший в Олександрії FM-радіостанції “Маяк”, а також школа № 6.
  • БАМ (офіційно мікрорайон “Південний”) розташований уздовж залізниці дорогі.Спальний район, новострой. У народі ділиться на Верхній і Нижній БАМ Бам. Бам – другий за заселеності район міста та вважається одним із злочинних районів, розташований на південному сході.
  • Тинда – один із густо населених районів міста, новострой, розташований на південному заході.
  • Кірова – вважається одним із спокійних районів міста, на Кірова знаходиться найбільший супермаркет міста “Фуршет”, район розташований у північній частині міста.
  • ЗБ – (абревіатура трактується місцевим населенням по-різному, точного визначення немає) – один з промислових районів міста.
  • Жовтневий – не дуже спокійний мікрорайон міста. У ньому знаходиться психіатрична лікарня і звідти часто тікають пацієнти. Частина житлових будинків пустує.
  • 8-а школа – мікрорайон міста, в основному приватний сектор. Район досить-таки спокійний. Розташований в дуже зручному місці міста.

Природа

Природно-кліматичні умови Олександрійщини сприятливі для вирощування озимої пшениці, кукурудзи, цукрових буряків, картоплі та інших культур, а також садівництва й овочівництва.

Рослинність

Лісова рослинність міста — дуб, клен польовий, клен гостролистий, акація, тополя, ясен, калина, верба. На території міста знаходиться два лісових масиви: Звенигородський лісовий масив загальною площею 287 га і лісовий масив біля Будинку ветеранів загальною площею 83 га. Площа загальних насаджень становить 862,48 га.

Тваринний світ

Тваринний світ лісів представлений досить великою кількістю видів: косулі, дикі кабани, зайці-русаки, лисиці, їжаки, кроти, миші лісові, кажани, багато птахів, а в водоймах риби — карасі, лящі, окуні тощо.


Догори