Заснування нової премії у Кировограді

Кіровоград. "Глодоський скарб"

Рік тому лауреат Державної премії імені Тараса Шевченка наш земляк, письменник та журналіст Григорій Гусейнов заснував премію “Глодоський скарб”.

Скарб, виявлений на місці поховання слов”янського князя на території нинішнього Новоукраїнського району нині зберігається в Києві. Премією передбачено нагороджувати людей, які відзначилися вагомою працею у відродженні духовності незалежної України, за багаторічну високопрофесійну діяльність у галузі культури й мистецтва. Нинішнього тижні відбудеться нагородження першого лауреата. Розмова – із засновником премії Григорієм Гусейновим.

- Григорію Джамаловичу, хто став першим лауреатом заснованої Вами премії?

- Сучасний кобзар Тарас Компаніченко. Він співає українські барокові пісні – й тоді схожий на “спудея” Києво-Могилянської академії, романси XIX століття – і тоді стає гарним українським шляхтичем, думи й народні пісні – і тоді скидається на кобзаря часів козаччини. Він виконує пам”ятки старовинної музики та літератури України-Руси XV- XVIII століть, твори на слова поетів XVI – XVIII століть Наливайка, Братковського, Величковського, Прокоповича, Сковороди. Тарас органічний у кожній епосі. А ще він – активний учасник національно-демократичних рухів 1990-х, а під час помаранчевої революції спвав для повсталої України. Це – кортко про першого лауреата. Сподіваюся, після вручення премії “Народне слово” розповість про нього набагато детальніше.

“А судді хто?”. Тобто члени журі премії?

- Відразу ж скажу, що “контрольний пакет” – за кіровоградцями: лауреат Шевченківської премії поет і літературознавець Володимир Базилевський, голова обласної письменницької організації Василь Бондар, ректор державного педагогічного університету імені Винниченка Григорій Клочек, головний редактор “Народного слова” Валерій М”ятович і Броніслав Куманський – як уродженець Помічної. Ще двоє – це академік НАН України Микола Жулинський і доктор філологічних наук Лариса Масенко.

- Вручення премії “Глодоський скарб” відбувається вперше. За яким ритуалом це робитиметься?

- Воно проходитиме в два етапи. Перший, 25 квітня, у Києві, в Національному літературному музеї, в бібліотеці Галагана – старовинному приміщенні, де знаходиться величезна колекція книг, де “залишили свої сліди” Іван Франко, Леся Українка та багато інших видатних постатей української культури. Там навчався Агатангел Кримський. Навіть у радянські часи там зберігався дух високого інтелекту і, хай не відверто, національної свідомості. У ньому зберуться представники Кіровоградщини – це буде основний контингент, кіровоградське земляцтво у Києві. Будуть такі відомі люди, як Володимир Панченко, Микола Жулинський, інші. А наступного дня ми з групою науковців, літераторів і, звичайно ж, із лауреатом премії вирушимо на Кіровоградщину. Відвідаємо Новоархангельський район, місця, пов”язані з Євгеном Маланюком. Потім приїдемо у Кіровоград.

- Чому Новоархангельський район, а не Новоукраїнський, де було віднайдено глодоський скарб?

- Чому в Новоархангельський, я пояснив: є бажання віддати шану великому поету і патріоту, якого ми теж відкрили для себе нещодавно, Маланюку. А щодо Новоукраїнського, то, наскільки відомо, тамтешня держадміністрація свого часу заявила про бажання встановити на місці знайденого скарбу пам”ятний знак. Покищо його не встановлено. Дуже хотілоя, щоб вручення премії “Глодоський скарб” наступного року ми зробили біля такого знаку.

- Що відбудеться в Кіровограді?

- У приміщенні машинобудівного технікуму о 18-й годині 26 квітня пройде другий етап вручення премії. Виступлять фахівці, котрі добре знають лауреата, а також він та його колеги по цеху, бандуристів. Вечір обіцяє бути цікавим, і на нього ми запрошуємо всіх бажаючих.

Догори