Заповідник “Фортеця Святої Єлисавети”

Створення історико-культурного заповідника “Фортеця Святої Єлисавети

Опис проекту

Фортеця Святої Єлисавети – унікальна земляна фортифікаційна споруда ХУПІ століття, що дала життя місту Єлисаветграду та пов’язана з багатьма історичними подіями, видатними особами (російськими полководцями О.В.Суворовим, М.І.Кутузовим. керівником селянського повстання у Росії Є.Пугачов, видатним хірургом М.І. Пирогов). До фортечних укріплень входили головна цитадель та шанець. Основним захисним елементом був земляний вал. Цитадель фортеці складалася з 6 бастіонів п’ятикутних виступів й зверху нагадувала морську зірку. Між променями-бастіонами розташовувались невеликі автономні укріплення – равеліни. У середині укріплень було ціле містечко, на жаль воно не збереглося. До наших днів дійшли залишки земляних укріплень. За свідченням фахівців, фортеця св. Єлисавети нині є єдиною на Україні земляною спорудою ХУПІ століття та ще й незвичної шестикутної форми, у світі ж такого типу фортифікацій збереглося всього дві.


Хоча фортеця має статус пам’ятки державного значення, сучасне використання фортечного комплексу не відповідає його історико-культурному призначенню (на території знаходяться автобаза, підприємства зв’язку, реставраційні майстерні, лікарня №1, тир, майданчик для тренування собак). Побудова історико-культурного заповідника “Фортеця Святої Елисавети” може створити в Україні туристичний центр європейського рівня, мета якого – збереження унікального історико-архітектурного міського середовища, його первісного планування, регенерації, відновлення його історичної забудови і використання у сучасних умовах для туристичних цілей.

Орієнтовна вартість (в євро):

Кошти необхідні для: проведення історико-архітектурних досліджень та вишукувальних робіт – 0,096, виготовлення необхідної містобудівної і проектно-кошторисної документації – 0,05, виконання реставраційно-відновлювальних робіт: земляних укріплень, бастіонів, редутів і будівель “Фортеці Святої Єлисавети”, відбудови Соборної церкви, будівництво підземного пантеону або некрополя для перепоховання визначних військових діячів, життя і діяльність яких була пов’язана з Єлисаветградом, відновлення палацу Потьомкіна, передбачивши його використання як музею -1,417, проведення благоустрою та ремонту інженерних мереж, об’єктів дорожнього господарства -0,017, здійснення природоохоронних заходів — 0,105

ВСЬОГО -1,685 млн. євро
Зацікавленість інвестора
Інвестор буде мати прибуток від проведення платних дійств фестивального характеру (концерти, лицарські турніри тощо), реалізації сувенірної продукції, музейних масових заходів.

Догори