Чому у кішки вночі світяться очі?

Скільки разів в дитинстві, коли проходили вночі по вулиці, нас хвилювали маленькі ліхтарики, які спрямовували на нас свій світ з парканів або потаємних куточків, викликаючи незрозуміле почуття занепокоєння. Таємничість була розвіяна, коли ми дізналися, що це вогники не що інше, як очі кішок або інших хижих тварин, що світяться вночі з-за фосфору, який потрапляє в їх організм разом з багатою протеїнами їжею. Таке пояснення не правильно. Маленькі рефлектори дійсно у кішок світяться, але причина не фосфор.

Дослідження останніх десятиліть показали, що у деяких тварин, у тому числі й кішки, мають очі влаштовані таким чином, що здатні вловлювати й максимально використовувати найслабше світлове випромінювання. У маллюсков риб, що живуть на великій глибині, очі мають видовжену, телескопічну форму і дуже великий зіницю. Ось ці пристосування служать для того, щоб акумулювати всередині очі якомога більше променів світла і фокусувати їх потім на високочутливі фоторецептори. Цікавою особливістю очі цих тварин є те, що внутрішня поверхня ока має блискучий шар, так зване дзеркало, яке відображає, як у кішок, що падає світло.

Таким чином було доведено, що очі нічних хижих тварин не виробляють світло, а лише відбивають слабкі промені зірок, Місяця, віддалених джерел світла, які потрапляють всередину очі і зосереджуються на їх задній поверхні.

У конусі світла автомобільних фар очі кішок, захоплених на вулиці чи очі хижих тварин, що вийшли на околицю лісу, виблискують немов алмази саме завдяки цим дзеркальце, що вловлюють будь-який самий слабкий світло і посилюють дію світлового імпульсу на фоторецептори.

Догори